Daisaku Ikeda

Daisaku Ikeda

Daisaku Ikeda - mierotvorca, filozof / duchovné osobnosti /
Narodený: 2. január 1928, Tokio /
Žije: Japonsko /

Daisaku Ikeda je mierotvorca, buddhistický filozof, pedagóg, spisovateľ a básnik. Ako prezident a zakladateľ Soka Gakkai International (SGI) v Japonsku - najväčšej buddhistickej laickej organizácie na svete, ktorá združuje 12 miliónov členov v 192 krajinách a zakladateľ medzinárodných inštitúcií podporujúcich mier, kultúru a vzdelávanie sa venoval posilňovaniu trvalej kultúry mieru. Ikeda sa narodil v Tokiu v roku 1928 v rodine farmárov. Ako tínedžer prežil hrôzy druhej svetovej vojny, ktorá zanechala stopu v jeho živote a podnietila riešenie základných príčin ľudských konfliktov. Vo veku 19 rokov začal Ikeda praktizovať Nichiren buddhizmus a pripojil sa k mládežníckej skupine Soka Gakkai, čo viedlo k jeho celoživotnej práci v globálnom mierovom hnutí a desiatkach inštitúcií na podporu mieru, kultúry a vzdelávania.

Web: daisakuikeda.org
Wikipédia: Daisaku Ikeda, wikipedia.org
Facebook: Daisaku Ikeda, Facebook
Twitter: Daisaku Ikeda, Twitter
YouTube: Orlando Bloom, YouTube
Instagram: @daisakuikeda

Aktivity:

Soka Gakkai International - Daisaku Ikeda je zakladateľom vzdelávacieho systému Soka, ktorý zahŕňa materské školy v piatich krajinách, základné na štúdium v Japonsku a medzinárodnú univerzitu v USA. Soka (doslova "stvoriteľstvo") vzdelávanie je študentský vzdelávací prístup založený na pedagogickej filozofii zakladateľského prezidenta Soka Gakkaia Tsunesabura Makiguchiho (1871 -1944). Makiguchi, učiteľ a riaditeľ povolania, zasvätil svoj život rozvoju humanistického vzdelávacieho systému, ktorý by stimuloval a podporoval jedinečný tvorivý potenciál každého dieťaťa a posilnil jeho celoživotný rast a rozvoj.

Knihy

  • Odomknutie záhad narodenia a smrti / Unlocking the Mysteries of Birth and Death (2003) - rd prvého anglického vydania Unlocking the Mysteries of Birth and Deathv roku 1988 znamená prielomy v takých oblastiach, ako je výskum kmeňových buniek, vniesli do verejnej diskusie lekárske otázky o tom, čo predstavuje život a čo predstavuje smrť. Zatiaľ čo tieto sú prevzaté v autorovom trojsmernom dialógu o tom, že je človek s výskumníkom rakoviny Reném Simardom a bioetikom Guyom Bourgeaultom, toto druhé vydanie Unlocking the Mysteries of Birth and Death preberá filozofické a duchovné aspekty týchto otázok z nichiren budhistického pohľadu.

    Budhizmus identifikuje narodenie a smrť spolu so starnutím a chorobou ako univerzálne alebo svetské utrpenie. Narodenie je utrpenie, pretože život vedie k starnutiu, chorobe a smrti. Lotus Sutra, ktorý Nichiren budhizmus zastáva ako jadro hnutia Mahayana, učí, že bez základných ľudských impulzov a problémov života a smrti v skutočnosti nemôže byť žiadne osvietenie. Toto je predpoklad pre Ikedovu diskusiu o živote a smrti.

    Neoddeliteľnou súčasťou jeho diskusie sú odkazy na svietidlá ako Goethe a Montaigne o filozofických kvalitách života a umierania. Spektrum týchto vlastností sa rozširuje o udalosti, ako napríklad tragédie z 11. neoficiálne príbehy ľudí ako Helen Kellerová a Leonardo da Vinci; a klinických štúdií výskumníkov, ako sú Raymond Moody a Elizabeth Kubler-Ross. Okrem teoretickej, filozofickej a vedeckej, Ikeda čerpá z budhizmu praktickú múdrosť v plnej tvárou v tvár starnutiu a smrti: "Ak nerozumieme povahe našich životov – prchavému aspektu, ako aj večnému – nemôžeme žiť zmysluplne ani zomrieť v mieri." K dispozícii sú tiež japonské, talianske, španielske, nemecké a rumunské vydania.
  • Múdrosť Lotus Sutra / The Wisdom of the Lotus Sutra (2000) - rozhovory v tejto šesťzjednotenej práci, ktoré sa viedli niekoľko rokov medzi Daisaku Ikeda, vedúcim soka Gakkai International (SGI) a vedúcimi študijných oddelení Soka Gakkai Katsuji Saito, Takanori Endo a Haruo Suda, poskytujú vnútronáboženské pohľady budhistov, ktorí považujú Lotus Sutra za základné učenie budhizmu Mahayana. Spoluautori skúmajú a rozširujú Lotus Sutra z pohľadu zakladateľa svojej viery.

    Štyria spoluautori stanovili rámec pre diskusiu preskúmaním úlohy, ktorú náboženstvo zohráva historicky na východe a západe, a to najmä s tým, že majú vplyv na životy ľudí a ich svetonázor. To zahŕňa hodnotenie Nichirenovho učenia a ducha, s ktorým sú komunikované SGI, jedným z najväčších a najrozmanitejších laicky budhistických hnutí na svete dnes. Zdieľajú tiež pozorovania kvality angažovaného náboženstva a jeho schopnosti posilniť súčasnú spoločnosť pri konštruktívnom riešení ľudskej povahy a mnohých globálnych obavách vyplývajúcich z jeho vrodenej deštruktívnosti. Podľa ich názoru by angažované náboženstvo malo nielen budovať zdroje pre mier, ale diskutovať aj o etike vedeckého a technického pokroku, ako aj odhaľovať korene extrémizmu vo všetkých jeho formách.

    Počas diskusií o každej kapitole Lotus Sutra sa objavujú interpretácie, ktoré sa spájajú s diskrétnym prológom a poskytujú pohľad na ciele a účel nichirenského budhizmu, ako ho prijíma SVZ. Ukazujú napríklad, že ústredným pre Lotus Sutra, jeho podobenstva a metafory – v skutočnosti semenné pre budhizmus Mahayany – je posolstvom rovnosti. Lotus Sutra nekáže rovnosť len ako slogan, učí cestu k šťastiu pre seba aj pre druhých, rieši podmienky nášho života na základnej úrovni a to, ako sa tieto životné podmienky vyjadrujú spôsobom, akým žijeme svoje životy. Múdrosť Lotus Sutra je k dispozícii aj v japončine, francúzštine, nemčine, kórejčine, čínštine, taliančine, dánčine, španielčine a portugalčine.
  • Život: Záhada, vzácny klenot / Life: An Enigma, a Precious Jewel (1982) - podľa vlastných slov autora sa táto práca zameriava na vzťah medzi budhistickými odpoveďami na záhadu života a empirickými riešeniami, ktoré moderná veda ponúkla na rovnaké otázky a spôsobmi, ktorými môže byť budhistická pravda ilustrovaná modernými vedeckými pojmami. Večnosť života a prirodzená dôstojnosť života sú ústrednými témami diskusií Ikedu o témach, ktoré zahŕňajú telo, ducha a myseľ; individualita a sebauvedomovanie; ľudský život, príroda a vesmír; a život a smrť ako kontinuum.

    Literatúra, ktorú cituje, je široká a rozsiahla – od vedca Charlesa Darwina a filozofa Immanuela Kanta až po literárneho Walta Whitmana a historika Arnolda Toynbeeho – pri porovnávaní rôznych názorov na celú ľudskú bytosť. Jadrom jeho prístupu je autorova budhistická perspektíva, ktorá vnáša chápanie kozmického života do praktického chápania každodennej ľudskej existencie. Rovnako ako v mnohých Ikedových spisoch, budhistická filozofia nielen informuje, ale poskytuje inkluzívny rámec pre rozmanitosť vedomostí o živote a jeho prostredí.

    Hoci bol tento zväzok publikovaný pred viac ako 20 rokmi, otázky, ktorými sa zaoberá – čo je život, aký je jeho význam, ako vieme, čo vieme – sú trvalé. Predstavuje nadčasový prieskum vedeckého, filozofického a náboženského myslenia východu aj západu. Vzácny klenot prináša do nového svetla túžby ľudstva spoznať sám seba, vzácny klenot bol preložený aj do španielčiny, francúzštiny, indonézčiny, portugalčiny, taliančiny, swahilčiny, nemčiny, dánčiny, srbčiny a macedónčiny.
  • Žijúci Buddha / Living Buddha (2008) - Tento biografický účet Shakyamuniho spája to, čo je známe a čo sa dá prekonať o jeho živote a časoch. Autor čerpá z budhistického kánonu pre svoje príbehy, aby poskytol pohľad na túto historickú postavu, ktorá zasvätila svoj život pomoci všetkým ľuďom oslobodiť sa od utrpenia. Shakyamuni, historicky známy ako Buddha, vraj dosiahol osvietenie o základnej povahe života a potom pokračoval v učení druhých. Ikedove vykresľovanie ukazuje Shakyamuniho ako mystického, ale vrúcneho a angažovaného človeka, ktorý bol produktom jeho turbulentných čias. Bol to príkladný život v prekonávaní podobných okolností, ktorým čelíme v našich časoch rýchlych zmien.

    Autor poskytuje poznatky, ktoré odhaľujú boje Shakyamuni ako nielen prístupné, ale aj tie, ktoré bežne pociťuje celé ľudstvo. Opisujúc Shakyamuniho váhanie kázať osvietenie, ktoré dosiahol, Ikeda píše: "Osvietený človek trpí známy len sebe, pretože on sám si je vedomý múdrosti, ktorú dosiahol. Všetci veľkí priekopníci a učitelia v histórii zažili tento problém. Ale keď sa raz povstane v odhodlaní, potom sa svet pravdy, ktorý je v sebe, prenesie na zvyšok mužov sveta vo forme, ktorá je schopná prebudiť univerzálnu reakciu aj v nich. Až potom bude jeho zmysel pre osamelosť rozptýlený."

    Tieto poznatky pochádzajú rovnako z interpretačných pohľadov Ikedu ako z rozsiahlych zdrojov, ktoré cituje. Nasledovník učenia budhistického reformátora Nichirena preložil Burton Watson, Žijúci Budha je dôležitým príspevkom k spisom o Shakyamuni a jeho odkaze a vnímavým úvodom k zakladateľovi jedného z najväčších svetových náboženstiev. Living Buddha je tiež k dispozícii v japončine, španielčine, nemčine, francúzštine, taliančine, indonézštine, švédčine, portugalčine, dánčine, ruštine, čínštine (tradičnej a zjednodušenej verzii), thajčine, vietnamčine, srbčine, sinhalčine a gréčtine.
  • Kvet čínskeho budhizmu / The Flower of Chinese Buddhism (2009) - zavedenie budhizmu do Číny je fascinujúcim príbehom stretnutia dvoch veľkých civilizácií: Indie, krajiny narodenia Budhu a Číny, kde sa budhizmus zmenil na svetové náboženstvo a odkiaľ sa budhistické písma nakoniec rozšírili do Japonska. Ikeda, ktorý vyzdvihol, kde jeho skorší zväzok, Žijúci Budha, odchádza, dáva príbeh budhistickým misionárom a prekladateľom, prvým čínskym budhistickým vodcom, rozvoju zreteľne čínskych škôl budhizmu a prípadnému úpadku budhizmu v Číne po desiatom storočí. Opisuje kariéru a úspechy Kumarajiva, ktorý je známy svojimi interpretáciami sutier, medzi nimi Lotus Sutra, a filozofickými pochúťami, ktoré tvoria jadro východoázijskej budhistickej literatúry.

    Načrtnuté sú kariéry a významné diela Huisi, Zhiyi a Zhanran a hlavný tlmočníci-zástancovia školy budhizmu Tiantai v Číne. To predstavuje užitočný úvod do školy Tiantai, ktorá vznikla v Japonsku a informovala o učení Nichiren. Preložil Burton Watson, Kvet čínskeho budhizmu ponúka podrobný prehľad o jednom z kľúčových časových období v šírení budhizmu po celej Ázii. Kvet čínskeho buddizmu je k dispozícii aj v japončine, francúzštine, nemčine, taliančine, portugalčine, thajčine, dánčine, indonézštine, španielčine a čínštine.
  • Budhizmus, prvé tisícročie / Buddhism, the First Millennium (2009) - história budhizmu v priebehu storočí po smrti svojho zakladateľa princa z rodu Shakyamuni je rovnako fascinujúca a dôležitá ako problematická. Zostáva málo listinných dôkazov, ale práve v tomto období sa náboženstvo rozdelilo na dve hlavné vetvy, Mahá sanghika a Theravada, a rozšírilo sa za Indiu do Strednej Ázie a Číny na severe a na Srí Lanke a juhovýchodnej Ázii na juhu.

    V budhizme, prvé tisícročie, autor spája štruktúru udalostí zo vzdialenej minulosti s premyslenými dohadmi, aby vyniesla na povrch základný vzor toho, ako a prečo sa budhizmus stal hlavným svetovým náboženstvom - šíriacim sa do juhovýchodnej Ázie, Číny, Kórey a Japonska - pomáhali spolu s výnimočnými vládcami, ako je indický kráľ Ashoka a grécky filozof-kráľ Menander, mnísi a laikovia ako Vimakirlati, Nagarjuna a Vasubandhu.

    Ikeda, popredný budhistický mysliteľ a zakladateľ najrozmanitejšieho a najzásadnejšieho budhistického hnutia na svete, ukazuje význam učenia a ducha Buddhu nielen pre indickú spoločnosť, ako to bolo vtedy, ale aj pre svet a ľudstvo tak, ako sú teraz. Buddhizmus, prvé tisícročie je k dispozícii aj v japončine, španielčine, francúzštine, taliančine, nemčine, portugézach, čínštine.

Známe osobnosti

Orlando Bloom, Jōsei Toda, Ničiren, Tsunesaburō Makiguchi, Hiromasa Ikeda, Minoru Harada, Ryūhō Ōkawa, Arnold Joseph Toynbee, Nikken Abe, Kaneko Ikeda, Michail Sergejevič Gorbačov, Kónosuke Macušita, Johan Galtung, Brian Wildsmith, Henry Kissinger, Linus Carl Pauling, Aurelio Peccei, Bryan R. Wilson, Lokesh Chandra, Majid Tehranian, Nacuo Jamaguči, Josef Derbolav,

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Christiane Northrup

Richard Rohr

Bruce H. Lipton