Pema Chödrön

Pema Chödrön

Pema Chödrön - tibetská budhistka / duchovné osobnosti /
Narodený: 14. júla 1936, New York /
Žije: Steamboat Springs (CO) - USA /

Pema Chödrön rodená Deirdre Blomfield-Brown je tibetská budhistka narodená v Amerike, budhistická učiteľka, autorka, mníška a matka, ktorá inšpiruje ľudí na celom svete posolstvom praktizovania mieru. Je vysvätenou mníškou, áčárjou budhizmu Shambhala a učeníčkou Chögyama Trungpu Rinpočheho. Chödrön napísala niekoľko desiatok kníh a audiokníh a donedávna bola hlavným učiteľom v opátstve Gampo v Novom Škótsku (Kanada). Chödrön začala študovať u lámu Chime Rinpočheho v Londýne. V USA študovala u Trungpa Rinpočheho v San Franciscu. V roku 1974 sa stala začínajúcou budhistickou mníškou pod vedením Rangjung Rigpe Dordžeho. V Hong Kongu sa v roku 1981 stala prvou Američankou v tradícii vadžrajány, ktorá sa stala plne vysvätenou mníškou alebo bhikṣuṇī.

Web: pemachodronfoundation.org
Blog: articles
Wikipédia: Pema Chödrön, wikipedia.org
Facebook: Pema Chödrön, Facebook
YouTube: Pema Chödrön, YouTube
Instagram: @Pema Chödrön

Aktivity:

Pema Chödrön prevádzkuje Pemachodron Foundation - k podpore domovského kláštora Pemy, opátstva Gampo. Ako roky plynuli, nadácia Pema Chödrön Foundation sa vyvinula tak, aby podporovala širokú škálu organizácií, ktoré sú pre Pemu blízke.

Tibetský budhistický majster a držiteľ línií Kagjü a Ňingma tibetského budhizmu Trungpa Rinpočhe vymenoval Chödrön za riaditeľku Boulder Shambhala Center (Boulder Dharmadhatu) v Colorade začiatkom 80. rokov. Chödrön sa v roku 1984 presťahovala do opátstva Gampo, prvého tibetského budhistického kláštora v Severnej Amerike pre mužov a ženy zo Západu, a jeho prvou riaditeľkou sa stala v roku 1986. Prvá jej kniha Múdrosť bez úniku / The Wisdom of No Escape bola vydaná v roku 1991, v roku 1993 dostala titul áčárja, keď sa Trungpov syn, Sakyong Mipham Rinpočhe, ujal vedenia rodu Shambhala svojho otca.

V roku 1994 ochorela na syndróm chronickej únavy, no postupne sa jej zdravotný stav zlepšoval. Počas tohto obdobia sa stretla s Dzigarom Kongtrulom Rinpočhem a vzala si ho za svojho učiteľa. V tom roku vydala svoju druhú knihu Začni tam, kde si / Start where you are a v roku 1996 Keď sa veci rozpadajú / When Things Fall Apart. Kniha No Time to Lose, komentár k Šantidevovmu sprievodcovi životom bódhisattvu, bola publikovaná v roku 2005. V tom roku sa Chödrön stala členom Výboru západných Bhikshunisov. Practiceing Peace in Times of War vyšla v roku 2007. V roku 2016 jej bola udelená cena Global Bhikkhuni Award, ktorú udeľuje Čínska budhistická asociácia Bhikkhuni na Taiwane. V roku 2020 odstúpila zo svojej úlohy acharya v Shambhala International, čiastočne kvôli tomu, ako skupina riešila obvinenia zo sexuálneho zneužívania a povedala: „Nemám pocit, že už môžem pokračovať ako zástupkyňa a vedúca učiteľka Shambhaly vzhľadom na pocit, že ideme nerozumným smerom."

Myšlienka

Žite s ľahkosťou, radosťou a súcitom,
praktizujte mier!

Meditácia Tonglen

Pema Chödrön vás prevedie 4 fázami meditácie Tonglen, tibetského budhizmu. Nature / pozoruj gong

Knihy

  • Ako žijeme, tak umierame / How We Live is How We Die (2022) - Aj keď sa môžeme snažiť vzdorovať, konce sa dejú v každom okamihu – na konci nádych, koniec dňa, koniec vzťahu a nakoniec koniec života. A každý koniec sprevádza začiatok, aj keď môže byť nejasné, čo začiatok obsahuje. V knihe How We Live Is How We Die Pema Chödrön zdieľa svoju múdrosť pre prácu s týmto prúdom života – naučiť sa žiť s ľahkosťou, radosťou a súcitom cez neistotu, prijať nové začiatky a nakoniec sa pripraviť na smrť skôr so zvedavosťou a otvorenosťou, nie strachom.

    Dojímavé pre čitateľov všetkých vekových kategórií, jej učenie o bardos – tibetský výraz označujúci stav prechodu vrátane toho, čo sa deje medzi týmto a nasledujúcim životom – odhaľuje ich silu a význam v každom okamihu nášho života. Ponúka tiež praktické metódy na premenu najnáročnejších životných emócií o zmene a neistote na cestu prebudenia a lásky. Ako učí, čím viac slobody môžeme nájsť v našich srdciach a mysliach, keď žijeme tento život, tým neohrozenejšie budeme schopní čeliť smrti a tomu, čo je za ňou. Pema celkovo poskytuje čitateľom majstrovský kurz, ako žiť život naplno a súcitne v tieni smrti a zmien.
  • Privítanie nevítaných / Welcoming the Unwelcome (2019) - Pema Chödrön ponúka kombináciu múdrosti, úprimných úvah a charakteristickej zmesi humoru a nadhľadu, ktoré z nej urobili milovanú postavu, na ktorú sa možno obrátiť v časoch zmien. V čoraz viac polarizovanom svete nám Pema ukazuje, ako posilniť naše schopnosti nájsť spoločnú reč, aj keď nesúhlasíme a ovplyvňovať naše prostredie pozitívnym spôsobom. Pema zdieľaním osobných príbehov z jej pozoruhodného života, jednoduchých a účinných každodenných praktík a priamo súvisiacich rád, ktoré ešte nikdy predtým neboli povedané, povzbudzuje nás všetkých, aby sme sa stali víťaznými bódhisattvami – súcitnými bytosťami – v časoch ťažkostí.

    Privítanie nevítaných zahŕňa učenie o skutočnom význame karmy, uznanie základného dobra v nás samých a ľuďoch, s ktorými zdieľame svoje životy – dokonca aj tie najnáročnejšie, premenu nepriaznivosti na príležitosti pre rast a oslobodenie sa od prázdnych a iluzórnych nálepiek, ktoré nás oddeľujú. Pema tiež poskytuje podrobných sprievodcov k základnej meditácii v sede a meditácii súcitu, ktoré môže použiť ktokoľvek na prinesenie svetla do temnoty, ktorej čelíme, nech je to kdekoľvek a čokoľvek.
  • Kniha Súcitu: Učenie pre prebudenie srdca / The Compassion Book: Teachings For Awakening The Heart (2017) - privítajte súcit a nebojácnosť ako svojho sprievodcu a budete žiť múdro a efektívne v dobrom časy a zlé. Ale to sa ľahšie povie, ako urobí. V knihe Súcit predstavuje Pema Chödrön silnú, transformujúcu metódu na pestovanie týchto vlastností pomocou praxe nazývanej lojong, ktorá bola hlavným zameraním jej učenia a osobnej praxe už mnoho rokov. Po stáročia sa tibetskí budhisti spoliehali na tieto učenia, aby prebudili hlbokú dobrotu, ktorá v nás leží.

    Učenie lojongu obsahuje päťdesiatdeväť úbohých sloganov na každodenné rozjímanie, ako napríklad „Vždy si udržuj iba radostnú myseľ“, „Nenechaj sa ovplyvniť vonkajšími okolnosťami“, „Nesnaž sa byť najrýchlejší“ a „Buď vďačný, všetkým.” Táto kniha predstavuje každý z týchto sloganov a obsahuje jasné a stručné pokyny spoločnosti Pema, ako im porozumieť – a ako môžu obohatiť náš život. Obsahuje tiež 45-minútový stiahnuteľný audio program s názvom „Otváranie srdca“, v ktorom Pema ponúka hĺbkovú inštruktáž o tonglenovej meditácii, silnej praxi, ktorú môže podniknúť každý, aby prebudil súcit so sebou samým a ostatnými.
  • Zlyhať, zlyhať znova, zlyhať lepšie / Fail, Fail Again, Fail Better (2015) - keď bola jej vnučka prijatá na Univerzitu Naropa, slávna autorka Pema Chödrönová sľúbila, že vystúpi na slávnostnom otvorení. Fail, Fail Again, Fail Lepšie obsahuje múdrosť zdieľanú v ten deň. "Čo robíme, keď život nejde tak, ako sme dúfali?" začína Pema „Hovoríme: 'Som neúspešný. Čo ak však zlyhanie nebolo len „v poriadku“, ale najpriamejším spôsobom, ako sa stať úplnejšou, milujúcou a naplnenou ľudskou bytosťou? Pema Chödrön nám prostredníctvom postrehov svojich vlastných učiteľov a životnej cesty ponúka svoje úprimné rady, ako čeliť neznámemu – v sebe i vo svete – a ako nám naše prešľapy môžu otvoriť oči, aby sme videli nové možnosti a účel. Pre milióny čitateľov Pema, budúcich absolventov alebo kohokoľvek, kto sa nachádza na životnej križovatke, tento klenot prehľadnosti a istoty určite nájde vítané miesto v nejednej kuchyni, kancelárii a batohu.
  • Žiť krásne s neistotou a zmenou / Living Beautifully With Uncertainty and Change (2012) - žijeme v ťažkých časoch. Život sa tak často javí ako rozbúrená rieka, ktorá nás môže utopiť a zničiť náš svet. Prečo by sme sa teda nemali držať istoty pohodlného – našich hlboko zakorenených zvykov a známych spôsobov? Pretože, ako učí Pema Chödrön, tento druh lipnutia založeného na strachu nám bráni v nekonečne silnejšom zážitku byť plne nažive. Budhistické učenie, ktoré tu predstavuje – známe ako „Tri záväzky“ – poskytuje pokladnicu múdrosti, ako sa naučiť vykročiť priamo do neznáma, úplne a bez strachu prijať neopodstatnenosť bytia človekom, pre ľudí všetkých vierovyznaní. Keď to urobíme, nielenže začneme vidieť, o aký lepší pocit je žiť život s otvoreným srdcom, ale zistíme, že začneme prirodzene a efektívnejšie pomáhať a liečiť všetkých okolo nás.
  • Osloboďte sa od starých zvykov a strachov / Taking the Leap (2009) - ako sa oslobodiť od deštruktívnych vzorcov v našich životoch a zažiť nový pocit slobody a šťastia. Vychádzajúc z budhistického konceptu šenpy nám pomáha vidieť, ako nás určité návyky mysle zvyknú „upútať“ a uviaznuť v stavoch hnevu, obviňovania, sebanenávisti a závislosti. Dobrou správou je, že akonáhle začneme vidieť tieto vzorce, môžeme začať meniť svoj život k lepšiemu.

    Kľúčom je naučiť sa nový spôsob, ako čeliť nevyhnutným ťažkostiam a neistotám nášho každodenného života: musíme sa naučiť, ako zostať prítomní a otvoriť svoje srdcia. „Táto cesta zahŕňa odhalenie troch základných ľudských vlastností,“ vysvetľuje Pema. „Tieto vlastnosti boli s nami vždy, ale možno sme ich pochovali a takmer zabudli. Sú to prirodzená inteligencia, prirodzené teplo a prirodzená otvorenosť. Každý, všade, na celom svete má tieto vlastnosti a môže ich privolať, aby pomohli sebe aj iným.“

    Táto kniha nám poskytuje poznatky a postupy, ktoré môžeme okamžite použiť v našich životoch, aby sme prebudili tieto základné vlastnosti. Pema Chödrön nám svojím priateľským a povzbudzujúcim štýlom pomáha urobiť odvážny skok smerom k novému spôsobu života – takému, ktorý prinesie pozitívnu transformáciu pre nás samých a pre náš nepokojný svet.
  • Vrecko / The Pocket (2008) - 108 krátkych výberov z viac ako štyroch desaťročí štúdia spisov. Tu prezentuje učenie o oslobodení sa od deštruktívnych vzorcov; rozvíjať trpezlivosť, láskavosť a radosť uprostred našich každodenných zápasov; stať sa nebojácnym; a odomknutie nášho prirodzeného tepla, inteligencie a dobroty. Navrhnutý pre inšpiráciu na cestách, je to dokonalý sprievodca budhistickými princípmi a základmi meditácie a všímavosti.

    Vrecková knižnica Shambhala je zbierka krátkych prenosných učení od významných osobností z náboženských tradícií a klasických textov. Obálky v tejto sérii vytvoril coloradský umelec Robert Spellman. Knihy v tejto zbierke destilujú múdrosť a srdce diela, ktoré Shambhala Publications vydáva viac ako 50 rokov, do kompaktného formátu, ktorý je zberateľský, čitateľný a použiteľný v každodennom živote.
  • Tento moment je dokonalý učiteľ: 10 budhistických učení o pestovaní vnútornej sily a súcitu / This Moment is the Perfect Teacher: 10 Buddhist Teachings on Cultivating Inner Strength and Compassion (2008) - Lojong je silná tibetská budhistická prax vytvorená špeciálne na trénovanie mysle na prácu s výzvami každodenného života. Učí naše srdce obmäkčiť, pretvára náš postoj k ťažkostiam a umožňuje nám objaviť prameň vnútornej sily. V tomto zaznamenanom ústraní Pema Chödrön predstavuje učenie lojong a vysvetľuje, ako ich môžeme aplikovať na akúkoľvek situáciu v našom živote – pretože, ako hovorí Pema, „každý okamih je príležitosťou na prebudenie“. Okrem toho Pema tiež vedie vedenú tonglenovú meditáciu, prax zameranú na rozvoj odvahy a kultiváciu súcitu pre seba a ostatných.
  • Vždy si udržujte radostnú myseľ a ďalšie učenia Lojong o prebúdzaní súcitu a nebojácnosti / Always Maintain a Joyful Mind And Other Lojong Teachings on Awakening Compassion and Fearlessness (2007) - Po stáročia sa tibetskí budhisti spoliehali na zbierku päťdesiatich deviatich učeni drene (v tibetčine nazývaných lojong), ktoré im pomáhali rozvíjať múdrosť a súcit uprostred výziev každodenného života. V tejto knihe Pema Chödrön predstavuje tieto transformačné učenia a ponúka návod, ako ich urobiť súčasťou nášho každodenného života. Medzi učenia lojongu patrí: „Vždy si udržuj iba radostnú myseľ“, „Nenechaj sa ovplyvniť vonkajšími okolnosťami“, „Nebuď taký predvídateľný“ a „Buď vďačný každému“. Za každým sloganom nasleduje prístupný a stručný komentár Pemy Chödrön o tom, ako ho chápať a aplikovať. Táto kniha obsahuje aj štyridsaťpäťminútový zvukový program s názvom „Otváranie srdca“, v ktorom Pema Chödrön ponúka hĺbkovú inštruktáž o tonglenovej meditácii, silnej praxi, ktorú môže každý podniknúť, aby prebudil súcit so sebou samým a ostatnými.
  • Nezahryznite do háčika: Nájdenie slobody od hnevu a iných deštruktívnych emócií / Don't Bite the Hook: Finding Freedom From Anger and Other Destructive Emotions (2007) - Život nás môže provokovať dopravnými zápchami a poruchami počítača, emocionálne vzdialenými partnermi a plačúcimi deťmi – a než sa nazdáme, sme naštvaní. Cítime sa hrozne a nakoniec hovoríme a robíme veci, ktoré situáciu len zhoršujú. Ale nemusí to tak byť, hovorí Pema Chödrön. Je možné konštruktívne sa postaviť k nevyhnutným otrasom, stratám a frustráciám života, aby sme mohli nájsť skutočné šťastie. Kľúčom, vysvetľuje Pema, nie je zahryznúť sa do „háčika“ našich zvyčajných odpovedí. V tomto zaznamenanom víkendovom ústraní Pema čerpá z budhistického učenia z Cesty bódhisattvu, aby odhalil, ako môžeme:
    * Zostať sústredení uprostred ťažkostí
    * Zlepšiť stresujúce vzťahy
    * Vystúpiť zo zostupnej špirály sebanenávisti
    * Prebúdzať súcit so sebou samými a ostatnými.
  • Praktizovanie mieru v časoch vojny / Practicing Peace in Times of War (2006) - S vojnami a násilím, ktoré sa šíria po celom svete, sa mnohí z nás cítia zraniteľní a úplne bezmocní. V tejto knihe Pema Chödrön čerpá z budhistického učenia, aby preskúmal pôvod agresie, nenávisti a vojny, pričom vysvetľuje, že neležia nikde inde ako v našich vlastných srdciach a mysliach. Ďalej vysvetľuje, že spôsob, akým ako jednotlivci reagujeme na výzvy v našom každodennom živote, môže buď zachovať kultúru násilia, alebo vytvoriť novú kultúru súcitu.

    „Vojna a mier začínajú v srdciach jednotlivcov,“ vyhlasuje Pema Chödrön pri otvorení tejto inšpiratívnej a prístupnej knihy. Ďalej ponúka praktické techniky, ktoré môže každý z nás použiť na dosiahnutie mieru vo svojom vlastnom živote, na úrovni našich návykov myslenia a konania. Hovorí nám, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa pozreli dovnútra a objavili nový spôsob života a zmenili nielen svoj osobný život, ale aj celý náš svet..
  • Niet času na stratu / No Time to Lose (2005) - Včasný sprievodca po ceste bódhisattvu, autorka pozýva čitateľov, aby sa vydali ďalej po ceste „bojovníka bódhisattvu“, pričom do hĺbky vysvetľuje, ako môžeme prebudiť mäkkosť našich sŕdc a rozvinúť skutočnú dôveru uprostred výziev každodenného života. Pema odhaľuje tradičné budhistické učenia, ktoré riadia jej vlastný život: učenie Cesty bódhisattvu (Bódhičarjavatara), text, ktorý napísal mudrc Šantideva z ôsmeho storočia. Toto vzácne budhistické dielo je pozoruhodne relevantné pre našu dobu, opisuje kroky, ktoré môžeme podniknúť, aby sme si vypestovali odvahu, starostlivosť a radosť – kľúče k uzdraveniu nás samých a nášho nepokojného sveta. Pema nám ponúka vysoko praktický a pútavý komentár k tomuto základnému textu, ktorý vysvetľuje, ako možno jeho hlboké učenie aplikovať v našom každodennom živote.
  • Zaujatý! Budhistické spisy o chamtivosti, túžbe a nutkaní konzumovať / Hooked! Buddhist Writings on Greed, Desire, and the Urge to Consume (2005) - V tej či onej dobe väčšina z nás zažila všeobjímajúcu túžbu po hmotnom predmete, túžbu takú silnú, že sa zdá, že bez kúpy tejto veci by sme nemohli byť šťastní. Keď sa však tomuto impulzu poddáme, často sa cítime frustrovaní a prázdni. Inzerenti sa nás, samozrejme, snažia týmto spôsobom pripútať a z globálneho hľadiska naša tendencia zaháčkovať podnecuje nekontrolovateľnú nadmernú spotrebu, ktorá má zničujúci vplyv na svetovú stabilitu a životné prostredie. Podľa prispievateľov do tejto jedinečnej antológie môže budhizmus vrhnúť cenné svetlo na naše nutkanie ku konzumácii. Túžba a pripútanosť – ako vznikajú a ako sa od nich oslobodiť – sú ústrednými témami budhistického myslenia. Spisy v tomto zväzku, z ktorých väčšina nebola nikdy predtým publikovaná, ponúkajú nové perspektívy a veľmi potrebné korektúry tendencie našej spoločnosti veriť, že viac nás urobí šťastnejšími. Zaujatý! obsahuje celý rad spisov o tom, ako aplikovať budhistické myslenie a etiku na pochopenie a boj proti problému nadmernej spotreby ako jednotlivci, tak aj kolektívne. Medzi prispievateľov patria populárni západní učitelia, ázijskí majstri, učenci a praktizujúci, ako napríklad:
    • Pema Chödrön – o tom, čo sa skutočne deje v momente, keď sme „na háku“ a ako sa dostať ďalej.
    • Joseph Goldstein – o tom, ako nám tréning všímavosti môže pomôcť prestať „chceť chcieť“.
    • Bhikshuni Thubten Chödrön – o tom, ako konzumná mentalita ovplyvňuje duchovnú prax.
    • Judith Simmer-Brown – o tom, ako nám kultivácia duchovne založeného aktivizmu a súcitného konania môže pomôcť pri riešení negatívnych účinkov konzumizmu.
    • Rita Gross – o tom, ako pochopenie umiernenosti môže obmedziť nadmernú spotrebu.
    • Santikaro Bhikkhu – o praktizovaní štedrosti v konzumnom svete..
  • Pohodlné s neistotou: 108 učení / Comfortable With Uncertainty: 108 Teachings (2002) - 108 praktických náuk na pestovanie všímavosti a súcitu tvárou v tvár strachu a neistote od autora knihy When Things Fall Apart Comfortable with Uncertainty ponúka krátke, samostatné čítania navrhnuté tak, aby nám pomohli pestovať súcit a uvedomenie uprostred výziev každodenného života. Viac ako len zbierku myšlienok na tento deň ponúka progresívny program duchovného štúdia, ktorý vedie čitateľa cez základné pojmy, témy a praktiky na budhistickej ceste. Čitatelia nemusia mať predchádzajúce znalosti budhistického myslenia alebo praxe, vďaka čomu je kniha Pohodlné s neistotou dokonalým úvodom do učenia Pema Chödröna. Obsahuje najpodstatnejšie a najstrhujúcejšie pasáže z Chödrönových predchádzajúcich kníh, skúma témy ako milujúca láskavosť, meditácia, všímavosť, „prítomnosť“, opustenie a práca so strachom a inými bolestivými emóciami. V priebehu tejto knihy sa čitatelia naučia praktické metódy na zvýšenie povedomia a na prekonanie zaužívaných vzorcov, ktoré blokujú súcit.
  • Tonglen: Cesta premeny / Tonglen: The Path of Transformation (2001) - Tonglen je meditačná prax na pestovanie lásky a súcitu. Je to jemný, krok za krokom proces otvárania srdca. Prijímaním neželaných a bolestivých aspektov skúsenosti, nie odmietnutím, prekonávame strach a rozvíjame väčšiu empatiu k druhým. Sme viac v súlade s radosťou aj utrpením života. Táto kniha je praktickým sprievodcom k prehĺbeniu našej praxe a pochopenia tonglenu. Práca s otázkami a odpoveďami, dialógom a výmenou názorov poskytuje neoceniteľnú referenciu pre tonglenových praktizujúcich na všetkých úrovniach.
  • Miesta, ktoré vás strašia: Sprievodca k neohrozenosti / The Places That Scare You (2001) - Sprievodca nebojácnosťou v ťažkých časoch prináša poučenie, že vždy máme na výber: Okolnosti nášho života sa môžeme nechať zoceliť a spôsobiť, že nás bude čoraz viac hnevať a báť sa, alebo sa nimi môžeme nechať obmäkčiť a urobiť nás láskavejšími. Tu Pema poskytuje nástroje na riešenie problémov a ťažkostí, ktoré nám život postaví do cesty. Táto múdrosť je nám vždy k dispozícii, učí, ale zvyčajne ju blokujeme navyknutými vzormi zakorenenými v strachu. Za týmto strachom sa skrýva stav otvoreného srdca a nehy. Táto audiokniha nás učí, ako prebudiť našu základnú dobrotu a spojiť sa s ostatnými, prijať seba a ostatných s chybami a nedokonalosťami a zostať v prítomnom okamihu tým, že sa pozrieme cez stratégie ega, ktoré spôsobujú, že vzdorujeme životu takému, aký je.
  • Keď sa veci rozpadajú / When Things Fall Apart (1996) - krásna praktickosť jej učenia urobila z Pemy Chödrön jednu z obľúbených súčasných amerických duchovných autorov medzi budhistami aj nebudhistami. Zbierka prednášok, ktoré predniesla v rokoch 1987 až 1994, je pokladnicou múdrosti, ako pokračovať v živote, keď nás prekonajú bolesti a ťažkosti. Chödrön hovorí:
    · Využívanie bolestivých emócií na kultiváciu múdrosti, súcitu a odvahy
    · Komunikácia s cieľom povzbudiť ostatných, aby sa radšej otvorili ako uzatvárali
    · Praktiky na zvrátenie zaužívaných vzorcov
    · Metódy na prácu s chaotickými situáciami
    · Spôsoby vytvárania efektívnej sociálnej akcie.
  • Začni tam, kde si / Start where you are (1994) - Kniha ponúka praktické rady a vedenie, ako pracovať so svojim strachom, pestovať odvahu a prebúdzať súcit vo svojom srdci. Pema Čhödrön nám s vtipom a vhľadom približuje odvekú múdrosť budhistických učení o tom, ako sa spriateliť so sebou samým a rozvíjať skutočné súcitenie s ostatnými bytosťami.
  • Múdrosť bez úniku / The Wisdom of No Escape (1991) - Táto kniha, Múdrosť bez úniku a cesta milujúcej láskavosti, je o vyslovení áno životu vo všetkých jeho prejavoch – o tom, že zahŕňa silnú zmes radosti, utrpenia, lesku a zmätku, ktorá charakterizuje ľudskú skúsenosť. Pema Chödrön nám ukazuje hlbokú hodnotu našej situácie „niet úniku“ pred vzostupmi a pádmi života.

Známe osobnosti

Chögyam Trungpa, Thich Nhat Hanh, Marian Repka, Jack Kornfield, Mipham Sakyong, Ayya Khema, Šantidéva, Sandy Boucher, Tara Brach,

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Robert Thurman

Steve Taylor

Rhonda Byrne