Robert Thurman

Robert Thurman

Robert A.F. Thurman - buddhista / duchovné osobnosti /
Narodený: 3. augusta 1941 /
Žije: Woodstock, NY - USA /

Robert Alexander Farrar Thurman je americký budhistický autor a akademik, kt. napísal, upravil a preložil niekoľko kníh o tibetskom budhizme. Pred odchodom do dôchodku v 2019 bol Tsongkhapa profesorom indo-tibetských budhistických štúdií na Kolumbijskej univerzite. Bol prvým dotovaným profesorom budhistických štúdií na Západe. Je tiež spoluzakladateľom a prezidentom Tibet House USA v New Yorku. Preložil Vimalakirti Sutru z tibetského Kandžuru do angličtiny. Je otcom herečky Umy Thurman. V rokoch 1954 až 1958 navštevoval Phillips Exeter Academy, po skončení odišiel na Harvardskú univerzitu, kde v roku 1962 získal titul Bakalár. Neskôr sa vrátil na Harvard na postgraduálne štúdium v sanskrte, kde v roku 1969 získal magisterský titul a Ph.D. v roku 1972. Je známy svojimi vzťahmi s Dalajlámom a inými významnými mníchmi.

Web: bobthurman.com
Blog: bobthurman.com/blog
Wikipédia: Robert Thurman, wikipedia.org
Facebook: Robert Thurman, Facebook
Twitter: Robert Thurman, Twitter
YouTube: Robert Thurman, YouTube
Instagram: @bob__thurman

Aktivity:

Vďaka tibetskému ľudu, najmä ich živému spasiteľovi, Jeho Svätosti dalajlámovi a jeho rôznym emanáciám, našiel R.T. zák­lad­ný zdravý rozum vo svojom celoživotnom hľadaní. Založil Americký inštitút budhistických štúdií a preložil Tibetskú pokladnicu budhistických umení a vied. Založil Jey Tsong Khapa dotovanú katedru indo-tibetských budhistických štúdií na Kolumbijská univerzita v meste New York. Spoluzaložil Tibet House USA ako kultúrnu ambasádu v New Yorku a súkromnú prírodnú rezerváciu Menla Healing Center v Catskill Mountains, aby zachoval vzácnu kultúru žijúcich Tibeťanov, kde všetci sa môžu naučiť milovať Tibet.

Myšlienka

Pozývam vás, aby ste prijali novú realitu. Pozývam vás, aby ste sa prebudili do nekonečného života, ktorý už máte, bez ohľadu na váš svetonázor. Pozývam vás, aby ste prevzali zodpovednosť za svoj vlastný osud. Pozývam vás, aby ste využili svoju neoceniteľnú ľudskosť a urobili definitívny obrat k maximálnej bezpečnosti, úplnej slobode a neobmedzenému šťastiu.

Film / Video

Piesková mandala od tibetských mníchov

Mandala / pozoruj postupné vznikanie obrazu z piesku, ktorý bude následne vysypaný do rieky

Knihy

Medzi najlepšie preklady asi najslávnejšej knihy z tibetského buddhizmu „Tibetská kniha mŕtvych“ patrí preklad od Roberta Thurmana. Kniha je po stáročia známa ako top klasika budhistickej múdrosti a náboženského myslenia. Nedávno sa stala veľmi vplyvnou v západnom svete pre svoje psychologické poznatky o procesoch smrti a umierania a o tom, čo nás môžu tieto procesy naučiť o tom, ako žijeme. Zistilo sa tiež, že pomáha v procese smútenia ľuďom, ktorí stratili svojich blízkych.

Tsongkhapova esej "Essence of Eloquence" je známa v učených tibetských kruhoch ako text s neporovnateľnou ob­tiaž­nos­ťou... Preložiť ho do angličtiny sa musí považovať za intelektuálny výkon na veľmi vysokej úrovni, je to ohromujúci výkon. Podobné uznanie vyjadril významný budhológ Jan Nattier, keď ocenil štýl Thurmanovho prekladu "Vimalakīrti Sūtra", pričom ho označil za jeden z najlepších prekladov tohto dôležitého indického budhistického písma.

  • Múdrosť je blaženosť Múdrosť je blaženosť / Wisdom Is Bliss (2021) - Štyri zábavné fakty, ktoré môžu zmeniť váš život. Kniha nás vedie k radostnému skúmaniu podstaty reality prostredníctvom Buddhovho trojitého učebného plánu „supervzdelávania“. „Budha musel byť skôr pedagógom ako prorokom alebo zakladateľom ná­bo­žens­tva, pretože cieľ presného a úplného pochopenia reality dosiahol pomocou rozumu, experimentov na otvorenie vlastnej mysle a vízie,“ píše Thurman. "Z vlastnej skúsenosti mohol pomôcť iným ako učiteľ zefektívnením procesu. Nemohol len presadiť svoje uvedomenie do ich mysle. Nedokázali získať svoje vlastné uvedomenia len tým, že by verili čomukoľvek, čo povedal. Mohol im len poskytnúť s vyhliadkou na plnú reali­zá­ciu na ceste učenia a skúseností, ktorú by mohli nasledovať - museli by cestovať sami." Táto kniha je vašou pozvánkou vydať sa tou istou cestou. Hlboko precítené a povzbudzujúce priame, neučí o učení - je to učenie. Pripravte sa na to, aby ste sa stali skutočnými a bavte sa na ceste, keď budete plánovať cestu k spoľahlivému a trvalému šťastiu.
  • Muž mieru Muž mieru / Man of Peace (2017) - Ilustrovaný životný príbeh tibetského dalajlámu. Tento krásny grafický román z obchodného papiera rozpráva príbeh jedného muža, ktorý sa zmocňuje impéria a volá po pravde, mieri a spravodlivosti pre svoj tibetský ľud. Tu môžu ľudia prvýkrát v plnej farbe spoznať celú drámu jeho celoživotného boja. Od svojich 15 rokov dalajláma bránil svoj ľud proti jednej z posledných veľkých ríš, Čínskej ľudovej republike. Čína pod svojou „diktatúrou proletariátu“ začala v roku 1950 napádať Tibet, decimovala a potom neustále utláčala jeho ľud. Keďže ko­lo­nia­liz­mus nemožno praktizovať v našej ére sebaurčených národov, Čína vždy tvrdí, že Tibeťania sú typom Číňanov, ktorí využívajú propagandu a vojenskú silu na zničenie jedinečnej kultúry a identity Tibetu. Napriek tomu dalajláma vzdoruje tým, že používa iba zbraň pravdy – spolu s rozhodným nenásilím – dokonca znepokojuje niektorých svojich ľudí tým, že hľadá dialóg a zmierenie na základe svojej realistickejšej vízie. Veľký 14. dalajláma z Tibetu sa stal prvým globálnym dalajlámom, popredným nadnárodným vodcom všetkých, ktorí chcú uskutočniť dramatické zmeny skutočne potrebné na to, aby život na Zemi prekvital v nasledujúcich storočiach. Považuje sa za inkarnáciu budhistického spasiteľa Čenreziga alebo Avalokiteshvaru – archanjela univerzálneho súcitu. Verí sa, že sa objavuje v mnohých podobách, v mnohých rôznych časoch, kedykoľvek a kdekoľvek bytosti trpia. Svetu predstavuje ťažkú situáciu svojho milovaného tibetského ľudu a tiež sa zaoberal všetkými ľuďmi, ktorí trpia útlakom a nespravodlivosťou, čo bolo uznané v roku 1989 udelením Nobelovej ceny za mier. Najdôležitejšie je, že dalajláma kráča po týchto stránkach, tak ako po celý svoj život, a vyžaruje z neho silná nádej, že môžeme a zvíťazíme. Muž mieru predstavuje vnútorný príbeh svojho úžasného života a vízie na vrchole napätia z vojenskej okupácie Tibetu a pokračujúcej genocídy jeho ľudu – dojímavé dielo politickej a historickej literatúry faktu oživené vo forme grafického románu tu, aby ho všetci videli.
  • Môj apel na svet Môj apel na svet / My Appeal to the World (2015) - Jeho Svätosť štrnásty dalajláma je popredným hovorcom ľudí na Tibetskej náhornej plošine, hoci jeho domovom je India, na úpätí Himalájí, kde je od roku 1959 nútený žiť v exile. Ako budhistický mních sa bol duchovný život a vedenie jeho ľudu v exile, ktorý zaisťuje ich prežitie a zachováva ich jedinečnú budhistickú kultúru, pričom apeluje na svet, aby zastavil ničenie svojej vlasti a šesť miliónov Tibeťanov v nej utláčaných.

    Každý 10. marec, od roku 1961 do roku 2011, na pamiatku najväčšieho povstania tibetského ľudu proti čínskej vo­jens­kej okupácii, dalajláma doručil svetu výzvu v mene svojho ľudu. Každé vyhlásenie je úprimnou výzvou na uznanie pravdy a faktickej reality histórie a situácie Tibetu; volanie o pomoc, prosba o spravodlivosť a prísľub odhodlania odolať najhoršiemu a prekonať ho. V týchto výročných príhovoroch začal artikulovať a plne vyjadrovať svoju preklenujúcu výzvu k ľudskosti.

    Všetky dalajlámove prejavy z 10. marca sú zhromaždené tu, predstavila ich a historicky uviedla do kontextu Sofia Stril-Rever, autorka a odborníčka na tibetskú históriu a kultúru a budhistickú spiritualitu, ktorá dlho slúžila ako jeho fran­cúzs­ka prekladateľka. Tu v tejto knihe je jeho výzva pre nás všetkých. Ľudia všetkých národov to počuli a snažili sa pomôcť, no ich vlády sa stále neodvážili účinne postaviť za spravodlivosť v mene tibetského ľudu a za uznanie základných ľudských práv, na ktoré máme všetci právo. Otázkou teda zostáva: Kto konečne zareaguje na túto výzvu včas, aby zabránil konečnej katastrofe, ktorá sa črtá na streche sveta?
  • Milujte svojich nepriateľov Milujte svojich nepriateľov / Love Your Enemies (2013) - Ako sa zbaviť zlozvyku a byť oveľa šťastnejší. Vyrovnať sa s hnevom a bolesťou je v týchto časoch náročnejšie ako kedykoľvek predtým a ne­vyh­nut­nej­šie. Dvaja uznávaní budhistickí učitelia Sharon Salzberg a Robert Thurman ponúkajú stratégie a múdrosť v knihe, ktorá sa nazýva „pravdepodobne najinšpiratívnejšia a najoslobodzujúcejšia meditácia o láske, aká bola kedy napísaná“. Keď nás rozrušia ľudia a okolnosti, ako sa s nimi vysporiadať? Často sa cítime byť obeťami. Stávame sa zranenými, nahnevanými a defenzívnymi. V konečnom dôsledku vidíme druhých ako nepriateľov, a keď veci nejdú podľa našich predstáv, stávame sa nepriateľmi sami sebe. Ale čo keby sme dokázali prekonať túto bolesť, hnev a obranu?

    Táto kniha, inšpirovaná budhistickou filozofiou, nám predstavuje štyri druhy nepriateľov, s ktorými sa v živote stre­tá­va­me: vonkajší nepriateľ, ľudia, inštitúcie a situácie, ktoré nám chcú ublížiť; vnútorný nepriateľ, hnev, nenávisť, strach a iné deštruktívne emócie; tajný nepriateľ, posadnutosť sebou samým, ktorá nás izoluje od ostatných; a supertajný nepriateľ, hlboko zakorenený odpor k sebe, ktorý nám bráni nájsť vnútornú slobodu a skutočné šťastie.

    V tejto praktickej príručke sa naučíme nielen identifikovať našich nepriateľov, ale čo je dôležitejšie, ako zmeniť náš vzťah k nim. Love Your Enemies nás učí, ako na to.
    · oslobodiť sa od spôsobu myslenia „my“ verzus „oni“
    · rozvíjať súcit, trpezlivosť a lásku
    · akceptovať to, čo je mimo našej kontroly
    · prijať milujúcu láskavosť, správnu reč a ďalšie základné koncepty

    Kniha Love Your Enemies bola prvýkrát publikovaná v roku 2013, viac ako kedykoľvek predtým vyžadovalo učenie sa, aby sme mohli navigovať v našom svete. Autori Sharon Salzberg a Robert Thurman čerpajú zo starovekej duchovnej múdrosti a modernej psychológie, aby vám pomohli nájsť mier v sebe a so svetom.
  • Brilantné osvetlenie lampy piatich stupňov Brilantné osvetlenie lampy piatich stupňov / Brilliant Illumination of the Lamp of the Five Stages (2011) - Robert Thurman v tejto knihe vysvetľuje, že Tsong Khapa je mimoriadne brilantná lampa. Povedané inými slovami: Brilantné osvetlenie lampou piatich stupňov: praktické pokyny v kráľovi tantier, slávna ezoterická komunita, pokladnica budhistických vied. Extrémne brilantná lampa (Shin tu gsal ba'I sgorn me) je najdôležitejším komentárom Tsong Khapa k praktikám ezoterickej komunity na javisku do­ko­na­los­ti, tantre, ktorú považoval za základ pre prax triedy „Otec Tantry“ neprekonateľných jogových tantier. Vo veľkej miere čerpá z Nagárdžunových piatich etáp a Aryadevovej lampy, ktorá spája praktiky, ako aj zo širokej škály dokonalých scénických diel zahrnutých v zbierkach Tibetan Kangyur a Tengyur. Je to dôležitá práca pre vedcov aj odborníkov z praxe.
  • Svätyňa pre Tibet Svätyňa pre Tibet / A Shrine for Tibet (2010) - Táto kniha je štúdiou tibetského sakrálneho umenia, najmä sochárstva a maľby zvitkov tangka na základe zbierky Alice S. Kandell. Tibetskí budhisti vidia svet v dvoch realitách, relatívnej a absolútnej: relatívny svet prežívajú buď ako obyčajný svet sam­sá­ric­ké­ho utrpenia, alebo ako mimoriadny stav univerzálnej blaženosti a naplnenia. Tí osvietení chápu svoju podstatnú jednotu s vesmírom a cítia úľavu blaženého spojenia so všetkým. „Svätyňa pre Tibet“ je nádherne ilustrovanou oslavou tejto filozofie prostredníctvom neuveriteľnej zbierky umenia Alice Kandellovej od 15. storočia Gandenskej renesancie až po budovu paláca Potala zo 17. storočia a do 18. a 19. storočia, kde sa mongolské a Budhistické umenie Manchu Qing prekvitalo v tibetskej tradícii.
  • Dalai Lama Prečo na Dalajlámovi záleží / Why the Dalai Lama Matters (2008) - kniha "Prečo je dalajláma dôležitý": Jeho skutok pravdy ako riešenie pre Čínu, Tibet a svet poukazuje na fakt, že potlačenie tibetského kultúrneho dedičstva má potenciál vytvoriť precedens pre všetky utláčané národy sveta. Zmeny v tibetskom ekosystéme, posadené na vrchole sveta, ovplyvňujú celú globálnu klímu. A čo je naj­dô­le­ži­tej­šie, Tibet je duchovným a fyzickým domovom Jeho Svätosti dalajlámu, hoci sa už nikdy nemôže vrátiť.

    Ale prečo by ti a mne malo na Tibete záležať? Tibet je viac ako jeho hory, jeho mnísi a jeho mučeníci. Robert Thurman, uznávaný tibetský učenec, učiteľ a aktivista, predstavuje svoj provokatívny päťbodový plán, ktorý umožní Číne získať rešpekt celého sveta tým, že Tibetu umožní znovu získať kultúrnu, ekonomickú a politickú autonómiu. Rob Thurman ukazuje, ako je neúnavná práca dalajlámu predzvesťou mieru pre svet a nevyhnutnou pre prežitie ľudstva.

    Kniha načrtáva niekoľko kľúčových faktorov, ktoré vzdelávajú a dávajú čitateľom možnosť konať: Aká je história Tibetu a ako sa navzájom ovplyvňujú politické, náboženské, ekologické a sociálne faktory? Kto je dalajláma a prečo jeho pracovná záležitosť pre svet? Čo znamená vzťah medzi Čínou a Tibetom pre globálnu komunitu? Čo môžu jednotlivci urobiť, aby upriamili pozornosť na tento problém a urobili zmenu tam, kde sa nachádzajú? Ako možno päťbodový plán použiť ako model mierovej zmeny na celom svete?.
  • Tsongkhapa Život a učenie Tsongkhapa / Life and Teachings of Tsongkhapa (2006) - kniha je povinná pre študentov tibetského budhizmu, poskytuje dôkladné preskúmanie múdrosti veľkého učiteľa. V knihe The Life and Teachings of Tsongkhapa objavíte učenie Tsongkhapa na transcendentálne aspekty sútry, tantry a meditácie vhľadu, mystické rozhovory s veľkými bódhisattvami, hlboko duchovné piesne na chvá­lu Manjushri a Maitreya, a oveľa viac. Antológiu uzatvára množstvo intenzívne dojímavých piesní na chválu Tsongkhapu a jeho nesmierny prínos k tibetskému budhizmu od takých uvedomelých a pozoruhodných tibetských budhistov, ako sú siedmy dalajláma, ôsmy Karmapa, Dulnagpa Palden a Khedrup Je.
  • Hnev Hnev: Sedem smrteľných hriechov / Anger: The Seven Deadly Sins (2005) - Horúce slová, chladná zloba, smrteľné spory, zúrivý príval adrenalínu a hnevu sú jednoznačne najničivejšie zo siedmich smrteľných hriechov. Môže zničiť rodiny, zničiť zdravie, zničiť duševný pokoj a v najhoršom prípade viesť k vraždám, genocíde a vojne. Kniha Anger ponúka osvetľujúci pohľad na tento najsmrteľnejší hriech. Na Západe, poukazuje Thurman, je hnev vnímaný ako nevyhnutná súčasť života, zlo, ktoré treba znášať, a nie prekonať. Existuje tradícia hnevlivého Boha, že Ježiš vyháňa peňazomencov z chrámu. Ak sa Boh môže hnevať, ako sa môžu ľudia zbaviť tohto deštruktívneho citu? Thurman ukazuje, že východná filozofia vidí hnev inak. Iste, je to strašné zlo, jeden z „troch jedov“, ktoré sú základom všetkého ľudského utrpenia. Budhizmus však učí, že hnev možno prekonať. Skutočne, porážka hnevu je nielen možná, ale aj jediná vec, ktorú stojí za to v živote uro­biť. Thurman ukazuje, ako rozpoznať deštruktívnosť hnevu a pochopiť jeho fungovanie a ako sa môžeme stať otrokom hnevu a stať sa „rytierom trpezlivosti“. Nakoniec zistíme, že keď je táto najsmrteľnejšia emócia premenená múdrosťou, môže sa stať najmocnejšou silou, ktorá nás oslobodí od ľudského utrpenia. Robert A.F. Thurman vychádza z overenej múdrosti budhizmu a siaha od individuálneho boja s hnevom až po globálne krízy vyvolané dogmatickými ideológiami, náboženským fanatizmom a rasovými predsudkami. Ponúka cestu pokojného porozumenia v čase terorizmu a vojny.
  • Vízie Tibetu Vízie Tibetu / Visions of Tibet: Outer, Inner, Secret (2005) - Kistlerove fotografie, ktoré vznikli počas pätnástich rokov cestovania, sú poctou momentom, ľuďom a miestam, ktoré odhaľujú moderný Tibet tak, ako ho nikto predtým nevidel. Nádherne nafotená monografia o tibetskom umení, architektúre, kultúre a náboženstve od Briana Kistlera. Úvod Bhuddistu Roberta Thurmana.
    Vydavateľ: Tibet House USA, 2005
    ISBN: 1 58567 741 8
  • Klenotový strom Tibetu Klenotový strom Tibetu: Osvietenie tibetského budhizmu / The Jewel Tree of Tibet: The En­ligh­ten­ment Engine of Tibetan Buddhism (2005) - Tibeťania nazývajú svoju drahocennú tradíciu budhizmu „drahokamom plniacim priania“ pre jeho silu vytvárať blaženosť a osvietenie vo všetkých, ktorí si absorbujú jeho učenie. Učí sa, že táto cesta k osvieteniu vyžaduje viac ako len meditáciu v sede. V knihe The Jewel Tree of Tibet vám vážený učenec a učiteľ Robert Thurman prináša tieto poznatky tak, ako boli určené na odovzdanie prostredníctvom hovoreného slova.

    Ako mladý hľadajúci pred takmer 40 rokmi Thurman prvýkrát cestoval do Dharamsaly, kde sa stal prvým Západniarom, ktorého vysvätil Jeho Svätosť dalajláma. Teraz vás Thurman prehľadne prevedie jednotiacimi princípmi mnohých vetiev tibetského budhizmu. Objavíte podrobnú mapu tibetského budhizmu o „stave blaženosti osvietenia“, princípy tantry na otvorenie dverí „nekonečnému súcitu a kontinuite“ a ako prekonať nebezpečenstvá duchovného hľadania a objavovania stavov vedomia, ktoré presahujú dokonca smrť.
  • Univerzálna diskurzná literatúra vozidla Univerzálna diskurzná literatúra vozidla / The Universal Vehicle Discourse Literature (2005) - od Va­su­band­hu. Univerzálna dopravná literatúra (Mahāyānasūtrālaṃkāra) bola prenesená od bódhisattvu Maitreyanātha k Áryovi Āsaṅgovi, indickému budhistickému adeptovi štvrtého storočia. Diskurzná literatúra, najzákladnejšia zo súboru slávnych Piatich Maitreyových učení, je považovaná za prameň toho, čo Tibeťania nazývajú „trendom veľkolepých činov na ceste“, stranou súcitu, ktorá vyvažuje „trend hlbokého pohľadu na cestu.“, strana múdrosti. Diskurzná literatúra sa tiež považuje za metafyzicky zosúladenú a základnú pre idealistickú (Vijñānavādin) školu mahájánskeho myslenia. Táto práca, ktorú zo sanskrtu, tibetčiny a čínštiny preložili Lobsang Jamspal, Robert Thurman a tím, obsahuje plne anotované, kritické anglické stvárnenie diskurznej literatúry spolu s jej komentárom (bhāṣya) od Āsaṅgovho brata Vasubandhua. Obsahuje tiež úvod zahŕňajúci základné historické a filozofické témy, bibliografiu a podrobný register.
  • Nekonečný život Nekonečný život: Prebudenie k blaženosti vo vnútri / Infinite Life: Seven Virtues for Living Well (2004) - o prevzatí zodpovednosti za vlastné šťastie a naše činy. Nekonečný život ukazuje, že každý náš čin má nekonečné dôsledky pre nás a ostatných, tu a teraz a potom, čo budeme preč. Predstavuje Sedem ciest k starostlivej rekonštrukcii tela a mysle s cieľom znížiť negatívne dôsledky a kultivovať pozitívne. Bob Thurman vo svojom silnom, pragmatickom štýle prináša život meniace lekcie o cnostiach a emóciách prostredníctvom budhistických praktík a spôsobov myslenia. Autor nás pozýva, aby sme prevzali zodpovednosť za svoje činy a ich dôsledky, zatiaľ čo s vedomím odhalíme, že naše životy sú skutočne nekonečné. Nekonečný život je dokonalým sprievodcom k pochopeniu nášho miesta vo vesmíre a uvedomeniu si, ako môžeme osobne uspieť a zároveň pomáhať druhým.
  • Sväté učenie Vimalakirti Sväté učenie Vimalakirti: Mahájánové písmo / The Holy Teaching of Vimalakirti: A Mahayana Scripture (2000) - táto kniha predstavuje najlepšie učenie mahájánového budhizmu precíznou, dramatickou a dokonca vtipnou formou. Už dve tisícročia sa táto sútra, nazývaná „klenot mahájánových sútier“, teší obrovskej obľube medzi mahájanskými budhistami v Indii, strednej a juhovýchodnej Ázii, Japonsku a najmä v Číne, kde sa jej incidenty stali základom štýlu v umení a literatúre. prevláda niekoľko storočí.

    Preklad Roberta Thurmana sprístupňuje, v relatívne netechnickej angličtine, tibetskú verziu kľúčového budhistického písma, predtým známeho anglicky hovoriacemu svetu iba prostredníctvom prekladov z čínskych textov. Tibetská verzia sa vo všeobecnosti považuje za vernejšiu pôvodnému sanskrtu ako čínske texty. Tibetská verzia je tiež jasnejšia, bohatšia a presnejšia vo svojom filozofickom a psychologickom vyjadrení. Knihy sútry sú doplnené úvodom od Dr. R. Thurmana a tromi slovníkmi: sanskrtskými výrazmi, číselnými kategóriami a odbornými výrazmi.
  • posvätná hora Okruh okolo posvätnej hory / Circling the Sacred Mountain: A Spiritual Adventure Through Himalayas (1999) - pre tibetských budhistov je hora Kailash tým najkúzelnejším miestom na zemi, miestom, kde sú modlitby človeka okamžite vypočuté. Cesta na vrchol v tvare diamantu je náročná, keďže sa nachádza v srdci najvyšších hôr sveta; napriek tomu to stojí za námahu. Lebo podľa tradície môže jeden výlet okolo posvätnej hory vo výške 6.638 m n.m. zotrieť hriechy života.

    Bol to tento prísľub transformácie, ktorý inšpiroval Roberta Thurmana, popredného budhistického učenca a učiteľa, aby viedol skupinu dychtivých pútnikov na duchovnej ceste svojho života. V skupine bol bývalý študent a dlhoročný priateľ Tad Wise. Thurman a Wise spoločne rozprávajú o svojich skúsenostiach z krúženia okolo hory v kapitolách, ktoré kon­tras­tujú s najhlbším vnútorným učením tibetského budhizmu s nádherným opisom krajiny úžasnej krásy a nečakaných ťažkostí.



    Thurman slúži ako duchovný vodca skupiny. Prostredníctvom múdrosti a pochopenia získaného rokmi štúdia v Indii u dalajlámu a iných guruov ponúka svojim spoločníkom bohaté pochopenie tibetského budhizmu, vrátane prak. techník meditácie, vizualizácie, súcitu a nesebeckosti. Medzitým Wise podrobne opisuje týčiace sa hory a úchvatné výhľady na túto skrytú krajinu snehu. Zaznamenáva tiež ťažkosti, ktorým čelí, keď sa snaží začleniť Thurmanove zrýchlené bud­histické učenie do svojho vlastného života.

    Spoločne nás zavedú hlboko do Číňanmi okupovaného Tibetu, aby sme navštívili miesta, ktoré len málo ľudí zo Západu kedy videlo: posvätné cintoríny, meditačné jaskyne starých majstrov a majestátne kláštory. Keď Thurman prechádza nebezpečnými horskými priechodmi, vedie cestujúcich cez nástrahy duchovného života k realizácii Budhovho prísľubu oslobodenia od ľudského utrpenia.

    Kruh okolo posvätnej hory, ktorý zaznamenáva vnútornú aj vonkajšiu cestu, fyzické aj metafyzické konfrontácie, slúži ako inšpirujúca metafora pre náročný prechod k osvieteniu, ktorý sa otvára každému z nás.
  • Vnútorná revolúcia Vnútorná revolúcia / Inner Revolution (1999) - doma ho nazývajú „americkým budhistom číslo jeden“. Je spoluzakladateľom Tibet House New York, bol prvým americkým tibetským budhistickým mníchom a s dalajlámom ho spája dlhoročné priateľstvo. Teraz Robert Thurman predstavuje svoju prvú úplne originálnu knihu, úvod do budhizmu a „inšpiratívnu príručku na začlenenie budhistickej múdrosti do každodenného života“. Vnútorná revolúcia, napísaná s prehľadom, nadšením a dokonalým vzdelaním, nie je len národným bestsellerom a praktickým základom jednej z najfascinujúcejších tradícií sveta, ale je aj rozsiahlym pohľadom na priebeh našej civilizácie a na to, ako môže to zmeniť k lepšiemu. „Čiastočne duchovné memoáre, čiastočne filozofické pojednania a čiastočne náboženské dejiny, Thurmanova kniha je vášnivým vyhlásením o možnostiach obnovy sveta“.
  • Svety transformácie Svety transformácie: Tibetské umenie múdrosti a súcitu / World of Transformation: Masterpieces of Tibetan Sacred Art in the Donald Rubin Collection (1999) - Od veľmi uznávaných autorov Abramsovej uznávanej knihy Wisdom and Compassion: The Sacred Art of Tibet prichádza nový zväzok venovaný 200 vznešeným tibetským obrazom thangka z poprednej newyorskej zbierky Shelleyho a Donalda Rubina. Diela zahŕňajú 12. až 20. storočie a spektrum tibetských umeleckých škôl; každý z nich je reprodukovaný farebne a väčšina je tu publikovaná po prvýkrát. Tento veľkolepý zväzok predstavuje analýzu každého obrazu z hľadiska ikonografie a náboženského významu, štýlu, regionálnej línie a zdrojov. Okrem toho David Jackson diskutuje o obrazoch rádu Kagyupa v zbierke Rubin. Tento zväzok pokračuje v prelomovom úsilí autorov o pochopenie zložitosti tibetského umenia a snaží sa sprístupniť tieto nádherné a hlboké diela širšej verejnosti.
  • Mandala / Mandala: The Architecture of Enlightenment (1997) - Mandala sa objavuje v mnohých podobách, maľovaná, vyrobená z piesku, trojrozmerne vymodelovaná alebo kompletne skonštruovaná v mysli meditujúceho. Tento zväzok predstavuje umenie a filozofiu zaujímavého dizajnu na 100 príkladoch vrátane Medeného paláca Padmasambhava z Bhutánu, maľovanej a pozlátenej hviezdnej mandaly z Japonska a otca a matky Kalachakra z Tibetu. Okrem toho je prezentovaná história a prehľad umenia mandál vo východnom svete, zaznamenáva jeho vývoj, počínajúc v Indii a presúvajúc sa do tak vzdialených krajín, ako je Japonsko a Indonézia. Esej Roberta Thurmana, vedúceho Tibet House, komentuje použitie mandaly v budhistickej filozofii a mediácii, opisuje ezoterické praktiky vizualizácie, ktorých cieľom je zdokonaliť seba.
  • Múdrosť a súcit Múdrosť a súcit / Wisdom and Compassion: The Sacred Art of Tibet (1996) - Múdrosť a súcit: Posvätné umenie Tibetu je uznávaná ako najdôležitejšia kniha, aká bola kedy vydaná o tibetskom maliarstve a sochárstve, ilustruje, vysvetľuje a oslavuje 241 najlepších príkladov tibetského sakrálneho umenia 9. až 12. storočia. Renomovaní odborníci Marylin M. Rhie a Robert AF Thurman ponúkajú pohľad na náboženský význam a použitie tangiek, budhistickú ikonografiu a estetiku malieb, sôch a mandál tangka.
  • Základy tibetského budhizmu Základy tibetského budhizmu / Essential Tibetan Buddhism (1995) - odborne a prehľadne skúma základné odrody a učenia tibetského budhizmu, sprístupňuje túto autentickú duchovnú tradíciu súčasnému západnému publiku. Prístupný úvod do tejto bohatej duchovnej tradície prostredníctvom vlastnej živej literatúry, z ktorej väčšina je na Západe dostupná len nedávno. Tu sú učenia o Budhovi, následných Budhoch a našej budhistickej povahe; modlitebné texty a meditačné techniky; príbehy pustovníkov a jogínov; lekcie starých mníchov a moderných mníšok – to všetko sústredené okolo hlboko praktických návodov na trénovanie mysle na ceste k osvieteniu. Táto kolekcia, ktorá objasňuje, ale nikdy nezjednodušuje zložitosť tibetského budhizmu, je nevyhnutným spoločníkom pre každého, kto skúma diamantovú cestu.
  • Tibetská kniha mŕtvych Tibetská kniha mŕtvych / The Tibetan Book of the Dead (1994) - Starobylý vzácny text, po stáročia ukrytý ako poklad náuky, odhaľuje tajomstvo, ako dobre žiť, dobre umrieť a dobre sa znovu narodiť. Obsahuje detailné a presvedčivé popisy posmrtného stavu (bardo), sprevádzané výkladom budhistických meditácií, ktoré môžu úplne premeniť doterajšiu skúsenosť nášho bežného denného života. Kniha tiež ponúka rady, ako umierajúcim pomôcť na ich ceste, a môže byť aj inšpiráciou k tomu, ako sa vyrovnať s bolestnou stratou blízkeho človeka. hlbokým posolstvom je, že umenie umierať je rovnako dôležité ako umenie žiť. Vychádzajúc z tibetských duchovných tradícií nám ukazuje fungovanie mysle v jej rôznych prejavoch – desivých a utešujúcich, hnevlivých a krásnych – ktoré sa jasnejšie objavia po smrti vo vedomí zosnulého. Rozpoznaním týchto prejavov môžeme dosiahnuť stav osvietenia tak v tejto existencii, ako aj v existencii, ktorá príde. Tento autoritatívny preklad zachováva formu a ducha originálu a špeciálne pre západných čitateľov ho pripravil Robert A.F. Thurman, jeden z najvýznamnejších tibetských učencov v Amerike a blízky spolupracovník Jeho Svätosti dalajlámu.
  • Ústredná filozofia Tibetu Ústredná filozofia Tibetu: Štúdia a preklad esencie pravej výrečnosti Jey Tsong Khapa / The Central Philosophy of Tibet: A Study and Translation of Jey Tsong Khapa's Essence of True Eloquence (1991) - Toto je vydanie prvej úplnej štúdie, prekladu a kritickej anotácie Essence of True Eloquence od Jey Tsong Khapa (1357-1419), všeobecne uznávaného ako najväčšieho tibetského filozofa. Preklad a úvod Roberta Thurmana predstavujú prúd indického budhistického myslenia zdôrazňujúci potrebu kritického rozumu a kontemplatívnej realizácie pri dosahovaní osvietenia. Táto kniha bola pôvodne vydaná pod názvom Tsong Khapa's Speech of Gold v „Essence of True Eloquence“. "Som veľmi šťastný, že majstrovské dielo tibetskej budhistickej filozofie Tsong Khapa bolo preložené do angličtiny a teraz ho môžu študovať západní filozofi a praktizujúci budhizmu. Už dlho patrí medzi moje obľúbené diela a dúfam, že aj ostatní ocenia jeho hlboké myšlienky a jasné postrehy, aké máme po stáročia v Tibete.“ – cit. z predslovu dalajlámu.
  • Kalacakratantra Kalacakratantra - Toto je prvý úplný anglický preklad druhej kapitoly ezoterického budhistického textu Kalacakratantra a jeho komentára z jedenásteho storočia, Nehrdzavejúce svetlo (Vimalaprabha) , často ocenené ako prvý zväzok tibetského Tandžuru. Táto kapitola rozpracúva ľudského „jednotlivca“ z hľadiska kozmického človeka, ktorý stelesňuje vesmír vo vnútri, ukazuje homológiu makrokozmu a mikrokozmu, vonkajších a vnútorných aspektov osoby. Preklad je doplnený množstvom odkazov na tibetské komentáre a obsahuje prvé kritické vydanie mongolskej verzie druhej kapitoly..

Známe osobnosti

Nena von Schlebrügge, Uma Thurman, Ethan Hawke, Daniel Goleman, Timothy Leary, Birgit Holmquist, Tändzin Gjamccho - 14. dalajláma,

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Steve Taylor

Rhonda Byrne