Fritjof Capra

Fritjof Capra

Fritjof Capra - fyzik, holista a new age / duchovné osobnosti /
Narodený: 1. február 1939 /
Žije: Berkeley, Kalifornia, USA /

Fritjof Capra je vedec, pedagóg, aktivista a autor mnohých medzinárodných bestsellerov, ktoré spájajú koncepčné zmeny vo vede so širšími zmenami vo svetonázore a hodnotách v spoločnosti. Rakúsky fyzik sa v roku 1995 stal zakladajúcim riaditeľom Centra pre ekoliteraciu (ekogramotnosť) v Berkeley v Kalifornii, pôsobí tiež na fakulte Schumacher College. Capra je autorom niekoľkých kníh ako Tao of Physics (1975), The Turning Point (1982), Uncommon Wisdom (1988), The Web of Life (1996), The Hidden Connections (2002) a The Systems View of Life (2014). Popularitu mu priniesla hneď prvá kniha Tao of Physics, ktorá skúma spôsoby, akými moderná fyzika mení náš svetonázor z mechanického na holistický a ekologický.

Web: fritjofcapra.net
Blog: fritjofcapra.net/blog
Wikipédia: Fritjof Capra, wikipedia.org
Facebook: Fritjof Capra, Facebook
Twitter: Fritjof Capra, Twitter
Vimeo: Fritjof Capra, Vimeo
Instagram: @systems
TEDx: 

Aktivity:

Capracourse.net - plne sa sústredí na Kurz Capra, jeho nový on-line kurz, založený na učebnici Systémy Pohľad na život Fritjof Capra a Pier Luigi Luisi. Kurz sa skladá z jednej prednášky týždenne po dobu 12 týždňov a zahŕňa diskusné fórum, na ktorom sa Capra zúčastňuje po celú dobu trvania kurzu. Kurzu sa účastnia študenti z 43 krajín po celom svete.

Knihy

  • Ekológia práva / The Ecology of Law, 2015 - Fritjof Capra a Ugo Mattei tvrdia, že príčinou mnohých environmentálnych, hospodárskych a sociálnych kríz, ktorým dnes čelíme, je právny systém založený na zastaranom pohľade na svet. Capra, autor bestselleru, fyzik a teoretik systémov, a Mattei, významný právny učenec, vysvetlili, ako tým, že začleňuje pojmy z modernej vedy, zákon sa môže stať neoddeliteľnou súčasťou prináša lepší svet, skôr než uľahčiť jeho zničenie. Toto je prvá kniha sledovať fascinujúce paralelné dejiny práva a vedy od staroveku až po modernú dobu, ukazuje, ako tieto dve disciplíny vždy ovplyvnili navzájom-až do nedávnej doby.

    V posledných niekoľkých desaťročiach, veda sa presunula od vidieť prírodný svet ako druh kozmického stroja najlepšie chápaný analýzou každého ozubeného kolesa a ozubené koleso na systémovú perspektívu, ktorej sa javí svet ako obrovská sieť tekutín komunít a štúdie ich dynamických interakcií. Koncepcia ekológie je príkladom tohto prístupu. Ale zákon uviazol v starej mechanistickej paradigme: svet je jednoducho zbierka diskrétnych častí, a vlastníctvo týchto častí je individuálne právo, chránené štátom. Capra a Mattei ukazujú, že to viedlo k nadmernej kontrasumpcii, znečisteniu a všeobecnému ignorovaniu zo strany mocných pre spoločné dobro. Capra a Mattei načrtli základné pojmy a štruktúry právneho poriadku v súlade s ekologickými princípmi, ktoré udržujú život na tejto planéte. Ide o hlbokú a vizionárnu rekonceptualizáciu základov západného právneho systému, akejsi kopernickej revolúcie v práve, s hlbokými dôsledkami pre budúcnosť našej planéty.

  • Systémový Pohľad na život / The Systems View of Life: A Unifying Vision, 2014 - Za posledných tridsať rokov sa v popredí vedy objavila nová systémová koncepcia života. Nový dôraz sa kladie na zložitosť, siete a organizačné vzorce, čo vedie k novému druhu „systémového“ myslenia. Tento zväzok integruje myšlienky, modely a teórie, ktoré sú základom systémového pohľadu na život, do jedného uceleného rámca. Autori, ktorí prechádzajú rozsiahlou históriou a naprieč vedeckými disciplínami, skúmajú výskyt kľúčových pojmov, ako je autopoéza, disipatívne štruktúry, sociálne siete a systémové chápanie evolúcie. Diskutuje sa tiež o dôsledkoch systémového pohľadu na život pre zdravotnú starostlivosť, manažment a pre naše globálne ekologické a ekonomické krízy. Napísané predovšetkým pre študentov vysokých škôl,

  • Učenie sa od Leonarda / Learning From Leonardo, 2012 - Leonardo da Vinci bol skvelý umelec, vedec, inžinier, matematik, architekt, vynálezca, a dokonca aj hudobník-archetypálny renesančný muž. Ale on bol tiež hlboko moderný človek. Nielenže Leonardo vynašli empirickú vedeckú metódu viac ako storočie pred Galileom a Francisom Baconom, ale Caprova desaťročná štúdia leonardových legendárnych notebookov odhaľuje, že bol systémovým mysliteľom stáročia pred vytvorením termínu. V samom jadre vedy Leonardo, Capra tvrdí, leží jeho pretrvávajúce hľadanie pochopenia povahy života. Jeho veda je veda o živých formách, kvalitách a vzoroch, radikálne odlišných od mechanistickej vedy, ktorá sa objavila o 200 rokov neskôr.

    Keďže videl svet ako integrovaný celok, Leonardo vždy uplatňoval koncepty z jednej oblasti, aby osvetľovali problémy v inej oblasti. Jeho štúdie o pohybe vody informovali jeho predstavy o tom, ako sa formujú krajiny, ako stúpa miazga v rastlinách, ako sa vzduch pohybuje po vtáčom krídle a ako krv tečie v ľudskom tele. Jeho pozorovania prírody posilnili jeho umenie, jeho kresby boli neoddeliteľnou súčasťou jeho vedeckých štúdií, a on priniesol umenie, vedu a technológie dohromady v jeho krásne a elegantné mechanické a architektonické návrhy.

    Capra opisuje sedem určujúcich charakteristík génia Leonarda da Vinciho a obsahuje zoznam viac ako štyridsiatich objavov, ktoré objavil až o stáročia neskôr. Capra sa riadi organizačnou schémou, ktorú chcel sám Leonardo použiť, ak niekedy publikoval svoje zápisníky. Takže v istom zmysle je to Leonardova veda, ako by ju on sám predstavil. Je zrejmé, že nemôžeme byť všetci géniovia v rozsahu Leonardo da Vinci. Ale jeho pretrvávajúce úsilie, aby život v samom centre svojho umenia, vedy a dizajnu a jeho uznanie, že všetky prírodné javy sú zásadne prepojené a vzájomne závislé sú dôležité ponaučenie môžeme poučiť. Skúmaním mysle preeminentného renesančného génia môžeme získať hlboký pohľad na to, ako riešiť zložité výzvy 21. st.

  • Botanica od Leonarda / La Botanica di Leonardo (Leonardo’s Botany), 2009 - Používa botanické spisy a kresby Leonarda da Vinciho na ilustráciu základných vlastností jeho vedy o kvalitách a jeho syntézy umenia a vedy.

  • Veda o Leonardovi / The Science of Leonardo, 2007 - Vedecké výskumy Leonarda da Vinciho boli počas jeho života prakticky neznáme, a to aj napriek ich mimoriadne širokému spektru. Študoval letové vzory vtákov, aby vytvoril niektoré z prvých ľudských lietajúcich strojov; navrhnuté vojenské zbrane a obranu; študovaná optika, hydraulika a činnosť ľudského obehového systému; a vytvoril návrhy na prestavbu Milána, zamestnávanie princípov, ktoré dodnes používajú urbanoví plánovači. Azda najdôležitejšie je, že Leonardo bol priekopníkom empirického, systematického prístupu k pozorovaniu prírody, ktorá je dnes známa ako vedecká metóda. Uznávaný vedec a autor bestsellerov Fritjof Capra, ktorý čerpal z viac ako 6000 strán Leonardových preživších zápisníkov, odhaľuje Leonardov umelecký prístup k vedeckým poznatkom a jeho organický a ekologický svetonázor. V tomto fascinujúcom portréte mysliteľa stáročia pred svojou došou sa Leonardo jedinečne javí ako neuznaný "otec modernej vedy".

  • Skryté Pripojenie / The Hidden Connections, 2002 - skúma ďalšiu hranicu v ľudskom význame vedeckých myšlienok-použitie teórie zložitosti na rozsiahle sociálne interakcie. V roku 1980 sa teória zložitosti ukázala ako silná alternatíva ku klasickému lineárnemu mysleniu. Predchodca tejto revolúcie, Fritjof Capra teraz pokračuje v rozširovaní rozsahu tejto teórie vytvorením rámca, v ktorom môžeme pochopiť a vyriešiť niektoré z najdôležitejších otázok našej doby. Capra tvrdí, že s cieľom udržať život, zásady, ktoré sú základom našich sociálnych inštitúcií, musia byť v súlade so širšou organizáciou prírody. Diskutovať o príslušných súčasných otázkach od kontroverzných praktík Svetovej obchodnej organizácie (WTO) až po projekt ľudského genómu uzatvára autoritatívny, často provokatívny plán navrhovania ekologicky udržateľných komunít a technológií ako alternatív k súčasnej hospodárskej globalizácii.

  • Capra Syntéza / Die Capra Synthese, 1998 - Anotovaný výber základných textov autora v dvoch nemeckých vydaniach.

  • Web života / The Web of Life, 1996 - Začína od koncepčného rámca prezentovaného v The Turning Point, zhŕňa matematiku zložitosti, a ponúka syntézu nedávnych nelineárnych teórií živých systémov, ktoré dramaticky zvýšili naše chápanie kľúčových charakteristík života. Kniha bola vydaná v 14 vydaniach v 10 jazykoch.

  • Riadenie podnikania smerom k udržateľnosti / Steering Business Toward Sustainability, 1995 - Obchodné činnosti sú priamo alebo nerozlišujúce zodpovedné za väčšinu ľudských vplyvov na ekosystémy Zeme, ale podnikanie sa vykonáva s malou myšlienkou na jeho udržateľnosť - to znamená uspokojenie našich vlastných potrieb bez toho, aby sa znížili zmeny budúcich generácií. Udržateľnosť vo svojich ekologických a sociálnych zložkách predstavuje pre podniky neschopnú výzvu: bez udržateľnosti už čoskoro nebudú žiadne ďalšie zisky. Tu sú načrtnuté praktické prístupy pre podniky a spoločnosť k riešeniu tejto výzvy. Podnet na zmenu často pochádza z mimovládnych organizácií, ale vedenie musí tiež prevziať zodpovednosť za vzdelávanie seba a svojich manažérov.

  • Eko Management / EcoManagement, 1992 - Sprievodca ekologického auditu a udržateľného podnikania. Podnikatelia potrebujú pomoc pri znižovaní vplyvu svojich spoločností na životné prostredie. Táto kniha im pomôže určiť, čo sa dá urobiť, systematicky stanoviť priority a vytvoriť akčný plán na vykonávanie zlepšení. To im tiež pomôže predať program znižovania vplyvu na ich vrcholový manažment. Na rozdiel od súčasnej praxe "compliance audit," proces zameraný na splnenie vládnych predpisov, tento Elmwood institute sprievodca ukazuje, ako vykonať "eko-audit" - kompletné preskúmanie organizácie vo vzťahu k jeho dlhodobej ekologickej udržateľnosti. Takýto audit skúma každý aspekt organizácie a jej prevádzky, vrátane návrhu a výroby výrobkov, manažérske techniky, firemnej kultúry a cieľov.

    Táto kniha poskytuje komplexný rámec pre spoločnosti, ktoré potrebujú navrhnúť svoje vlastné audity. Okrem toho súbor trinástich kontrolných zoznamov usmerní manažérov prostredníctvom procesu auditu, ktorý sa bude týkať takých tém, ako sú energetika, materiály, odpady, financie, marketing, doprava a medzinárodné obchodné vzťahy.

  • Mindwalk / Mindwalk, 1991 - VHS obsahuje kompletný scenár filmu Bernta Capra, ktorý spolu napísali Floyd Byars a Fritjof Capra, spolu s úvodnými komentármi režiséra filmu a vedeckým komentárom Fritjofa Capra. Kniha bola vydaná v 2 vydaniach v 2 jazykoch.

  • Príslušnosť k vesmíru / Belonging to the Universe, 1991 - Skúma paralely medzi novými spôsobmi myslenia vo vede a kresťanskej teológie. Spoluautorom je brat David Steindl-Rast. Kniha bola vydaná v 10 vydaniach v 7 jazykoch.

  • Menej časté Múdrosť / Uncommon Wisdom, 1988 - popisuje dialógy a osobné stretnutia medzi ním a mysliteľmi, ktorí pomohli formovať tému The Turning Point. Kniha bola vydaná v 16 vydaniach v 13 jazykoch.

  • Duša Indie / Die Seele Indiens: Tamil Nadu, 1984 - Foto esej s názvom Duša Indie, o každodennom živote v dedinách a mestách Tamil Nadu v južnej Indii. Nemecké vydanie, prehodené s Jacqueline Capra.

  • Zelená politika / Green Politics, 1984 - Analyzuje vzostup Strany zelených v Nemecku a podobných politických strán orientovaných na ekológiu v iných európskych krajinách. Spoluautorkou je Charlene Spretnaková. Kniha bola vydaná v 7 vydaniach v 4 jazykoch.

  • Bod zlomu / The Turning Point, 1982 - Presvedčivá vízia novej reality, zmierenie vedy a ľudského ducha pre budúcnosť, ktorá bude fungovať dynamika, ktorá je základom hlavných problémov našej doby-rakovina, kriminalita, znečistenie, jadrová energia, inflácia, nedostatok energie-sú všetky rovnaké. Dosiahli sme čas dramatických a potenciálne nebezpečných zmien, čo je zlomový bod pre planétu ako celok. Potrebujeme novú víziu reality, ktorá umožní silám transformovať náš svet tak, aby spolu prúdili ako pozitívny pohyb spoločenských zmien. Teraz uznávaný vedec Fritjof Capra nám dáva túto víziu, holistický paradigma vedy a ducha. "Táto nádherná a premyslená kniha je základným sprievodcom pre každého, kto sa pýta na miesto vedy a metavedy v našej súčasnej kultúre.

    Tí, ktorí si užili Fritjof Capra tao fyziky by nemali očakávať pokračovanie; to je oveľa ambicióznejšia kniha, ktorá sa snaží a uspeje v prezentácii celého pohľadu na svet z pohľadu odhodlaný a skúsený fyzik, ktorý tiež píše z vnútra severoamerickej kultúry .... Je nezvyčajne podrobný a dôkladný pri začleňovaní konvenčných a alternatívnych prístupov k témam od ekológie cez medicínu a psychológiu až po ekonómiu. Je to naraz vedecké a ľahko čitateľné."

  • Tao fyziky / The Tao of Physics, 1975 - Tu je kniha, ktorá priniesla mystické dôsledky subatomálnej fyziky do populárneho vedomia prvýkrát-cesta späť v roku 1975. Toto špeciálne vydanie oslavuje tridsať-piate výročie tohto začiatku Shambhala bestseller, ktorý išiel na to, aby sa stal klasikou. Obsahuje nový predslov autora, v ktorom sa odráža na ďalšie objavy a vývoj, ku ktorému došlo v rokoch od vydania knihy. "Fyzici nepotrebujú mystiku," hovorí Dr Capra, "a mystikov nepotrebujú fyziku, ale ľudstvo potrebuje oboje." Je to posolstvo nadčasového významu.

Známe osobnosti

Bernt Amadeus Capra, Pier Luigi Luisi, David Steindl-Rast, Ugo Mattei, René Descartes, David Bohm, Charlene Spretnak, Michio Kaku, Thomas Matus, Ernest Callenbach, Bruce Lipton, Gunter Pauli, Floyd Byars, Amit Goswami, Roswita Königswieser.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Christiane Northrup

Richard Rohr

Bruce H. Lipton